استاد کهندل

 

بررسی سوالات زیست شناسی کنکور ۹۸ (استاد منصور کهندل مدرس مدارس برتر تهران)

سلام. یک سال دیگر گذشت و پس از انتظار طولانی هندوانه ی بسته­ ی کنکور بریده شد و درون مایه اش نمایان شد و بار دیگر نشان داد که سازمان سنجش به چه حدی سازمانی دقیق و کارشناس و در کار خود جدی است و بار دیگر باید به انتخاب رویکردی درست از طرف این سازمان در تعامل با نظام جدید آموزشی و کتاب هایش تبریک گفت.

در پایان یک ماراتن بزرگ دیگر شاهد این بودیم که هر آن چه در طول سال پیش بینی می ­کردم همان اتفاق افتاد. بارها در کلاس ها تاکید می کردم که کنکور امسال بر متن کتاب درسی اتکا خواهد کرد و از ابهامات و تناقضات موجود در کتاب دوری خواهد کرد در تحلیل آزمون­های آزمایشی تعاونی سنجش نیز همین مطلب را بیان کردم. دلایل بسیار واضحی نیز در تایید این پیش بینی وجود داشت و امروز نیز به وضوح آن را شاهد بودیم.

تحلیل سوالات امسال 

۱- از نظر بیان، بسیار روان و سلیس بود و به ندرت بیانی یافت می شود که ابهام و ایهام داشته باشد.

۲- همه­ ی سوالات منطبق بر متن کتاب درسی و شکل­های کتاب­های درسی بود.

۳- توجه اساسی به درک عمیق و دقیق مفاهیم شده بود.

۴- از ترکیب­های نامأنوس و پیچیده و پر ابهام اجتناب شده بود.

۵- همان گونه که دفتر تالیف کتب درسی اعلام کرده بود از ژنتیک، مسئله های عددی طرح نشده بود ولی سوالات مفهومی سخت از این موضوع طرح شده بود که از نظر زمان لازم برای پاسخگویی جزو سوالات زمان بر بودند.

۶- سوالات ترکیبی متعددی از بخش­های مختلف کتاب طرح شده بود البته ترکیبی بسیار متفاوت با ترکیب ناموزون و پیچیده کتب آموزشی و آزمون های آزمایشی. ترکیب ها به حدی روان و واضح بودند که دانش آموز در صورت تسلط بر مطالب کتاب درسی به راحتی می توانست به آن ها پاسخ بدهد.

۷- در تعداد زیادی از سوالات در کنار توجه به متن کتاب به درک عمیق مطالب کتاب درسی توجه شده بود و سوالات ترکیبی از این منظر طرح شده بود.

۸- در تعداد اندکی سوال اندکی ابهام وجود داشت که با توجه به گزینه های دیگر و انتخاب مطلوب ترین گزینه می­توان به جواب درست رسید.

 

 

با تشکر از همکار محترم جناب آقای امیری

بستن
بستن