مطالب علمی

فرا آتشفشان های کره زمین

جهت مشاهده این مقاله به ادامه مطلب بروید.

چندین ملیون سال پیش کره زمین سرتاسر محل فوران آتش فشان های غول پیکر و مرگبار بوده است آتش فشان هایی که هم اکنون در زیر پوسته ی زمین خوابیده اند و در صورت فوران میتوانند پایان زندگی بشریت را رقم بزنند.

فرا آتش فشان های کره زمین همانند آتش فشان های دوران ژوراسیک میباشند آتش فشان های Yellowstone در آمریکا ، Aria Caldera در ژاپن و Indonesia و همچنین Taupo از جمله فرا آتش فشان های کره زمین هستند.

حال اگر یکی از این هیولاهای خفته فوران کند چه اتفاقی می افتد؟برای مثال ما به بررسی وقایع پس از فوران فرا آتش فشان YellowStone میپردازیم.

قدرت این آتش فشان

فرا آتش فشان Yellowstone هزار برابر یک آتش فشان عادی و یا 1000 بمب اتمی قدرت دارد و تاکنون سه بار فوران کرده است که زمان های آن به 2.1 ملیون ، 1.3 ملیون و 664 هزار سال پیش بر میگردد و طبق این آمار این آتش فشان حدودا هر 700-800 هزار سال فوران میکند. البته ممکن است با توجه به شرایط فعلی زمین این آتش فشان هرگز دوباره فوران نکند.

آمریکا در مواد مذاب

اگر این آتش فشان فوران کند مواد مذاب سرتاسر ایالت های وایومینگ ، مونتانا ، آیداهو و کلرادو در 3 فوت مواد مذاب غرق خواهند شد بسیاری از جانوران و انسان ها جان خود را از دست خواهند داد و مناطق بسیاری از بین میرود حتی گمان میرود این مواد مذاب منطقه ای به بزرگی اروپا را در بر بگیرند.

جهان غرق در خاکستر

مطمعنا فقط آمریکا از فوران این آتش فشان آسیب نمیبیند باد خاکستر را در کل کره زمین پخش میکند به طوری که دیگر خورشید برای سال ها قابل مشاهده نخواهد بود دمای کره زمین به 15 درجه در نواحی قاره آمریکا و حتی به 3-5 درجه در اطراف کره زمین خواهد رسید بسیاری از فعالیت های کشاورزی و صنعتی مختل خواهند شد و قحطی و خشکسالی پدید خواهد آمد.

سال 1815 معروف به سال بدون تابستان است زیرا فوران آتش فشان Tambora در اندونزی به قدری خاکستر تولید کرد که حتی در اروپا مردم هفته ها قادر به دیدن خورشید نبودند!

درصد احتمال فوران این آتش فشان

درصد احتمال فوران Yellowstone بسیار بسیار پایین است!

طی قرن ها این آتش فشان کاملا بی حرکت مانده است زمین در منطقه yellowstone کمی در حال ریزش و زلزله زدگیست ولی این اتفاقات در حد طبیعی است و نشان دهنده فوران این آتش فشان نیست.

طبق تحقیقات درصد فوران این آتش فشان در هر سال 0.00014 درصد است که برابر است با احتمال برخورد یک شهاب سنگ به کره زمین اما مشخص نیست آیا فوران این آتش فشان به تاخیر افتاده یا هرگز فوران نخواهد کرد؟

مثاله ترجمه شده | منبع مقاله

برچسب ها
مشاهده بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن