مطالب علمیموضوع علمی با محوریت سلامت جسمی و روحی

ویروس کرونا چیست؟ + علائم و پیشگیری

به تازگی اخباری درباره شیوع ویروس کرونا در چین منتشر شده است که احتمال میرود از غذاهای آلوده رستوران ها به مردم انتقال پیدا کرده باشد در ادامه مطلب به علائم و راه های پیشگیری و توضیحاتی در مورد این ویروس خواهیم پرداخت.

کروناویروس ها با نام علمی Coronaviruses دسته ای از ویروس ها هستند که از سرماخوردگی تا بیماری های حاد و شدید را شامل میشوند و نقش اصلی آن ها تاثیر بر دستگاه تنفسی انسان است

هرچند این ویروس بیشتر در حیوانات خصوصا حیوانات وحشی دیده میشود ولی این خانواده ویروس در سرما خوردگی هم وجود دارد و هر فرد در مقطعی از سرماخوردگی خفیف به این ویروس دچار میشود و تاثیر ویروس برای مدت کوتاهی ادامه پیدا میکند. علائم کروناویروس در سرماخوردگی شامل آبریزش بینی و گلودرد و سرفه و سردرد هستند.

گروهی دیگر ازین خانواده ممکن است موجب سندرم حاد تنفسی یا SARS شود که به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه شهرت دارد شود ، بنظر میرسد کشور چین با این نوع ویروس مواجه شده است که علت آن ممکن است از غذاهایی که از حیوانات وحشی درست میشود باشد مانند سوپ خفاش یا مار


علائم کروناویروس چیست؟

Image result for ‫ویروس کرونا‬‎

بسته به میزان ابتلا به ویروس، سرفه، عطسه یا لرزش دست از مشخص‌ترین علائم این ویروس هستند. کرونا همچنین با دست زدن به چیزی که فرد آلوده لمس کرده قابل انتقال است. در برخی موارد پرستاران هم از طریق زباله‌های عفونی بیماران مبتلا به این ویروس آلوده شده‌اند همچنین در افرادی با مشکلات قلبی یا افراد سالمند یا کودکان امکان سندرم نارسایی تنفسی بیشتر وجود دارد.

علائم دیگر این ویروس ممکن است شامل مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه باشد که تا کنون حدود 15 تا 20 درصد بیماران در چین به کرونا ویروس حاد دچار شده اند و این ویروس در چین 26 کشته به همراه داشته است.


کروناویروس چگونه انتقال میابد؟

علت انتقال کروناویروس در ووهان به طور کامل مشخص نیست ولی ویروس‌ها می‌توانند از تماس انسان با حیوانات منتقل شوند. طبق گفته دانشمندان سازمان بهداشت جهانی MERS در شتر‌ها و SARS از گربه‌ها شروع شده است در مواردی هم انتقال انسان به انسان از طریق عطسه و سرفه یا دست دادن با فرد بیمار و تماس با لباس های فرد نیز وجود داشته است.


چه کشورهای آلوده به کرونا ویروس هستند؟

طبق آخرین اخبار کشور چین بیشترین میزان آلودگی به این ویروس را دارد همچنین بنظر میرسد کشورهای تایلند و ویتنام و ژاپن و عربستان نیز به تازگی به این ویروس کشنده آلوده شده اند. این ویروس هنوز وارد ایران نشده است.

(تصاویر) ویروس کرونا چیست و بیماری ویروسی کرونا چگونه منتقل می‌شود؟


پیشگیری از بیماری

در حال حاضر هیچ واکسنی جهت دفع کروناویروس ساخته نشده است ولی ممکن است با دوری از افراد بیمار، بتوان تا اندازه‌ای خطر ابتلا به این ویروس را کاهش داد. همچنین از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان باید خودداری شود. شستن دست‌ها با آب صابون، حداقل به مدت ۲۰ ثانیه هم از جمله توصیه‌های متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است.

اگر بیمار هستید و تصور می‌کنید که ممکن است علت آن ویروس کرونا باشد باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی اطلاع دهید و به دنبال درمان زودهنگام باشید. هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید و اشیاء و سطحی را که لمس می‌کنید ضد عفونی کنید و اگر به چین سفر می‌کنید، از علائم آن آگاه باشید و از رفتن به بازار حیوانات زنده خودداری کنید، جایی که آغاز شیوع بیماری در ووهان بوده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن